24.03.2025
Zwolnienie lekarskie wstecz - l4 ile dni wstecz?

Zwolnienie lekarskie wstecz - l4 ile dni wstecz?

Chorujesz już od kilku dni, wczoraj nie poszedłeś z tego powodu do pracy, ale dopiero dzisiaj umówiłeś się na wizytę lekarską? A może wstałeś dzisiaj przeziębiony i od razu zdecydowałeś o pójściu na chorobowe, jednakże po dodzwonieniu się do przychodni lekarskiej usłyszałeś, że wolne terminy są dopiero jutro, a przecież nie stawiłeś się dzisiaj w pracy? Niezależnie od przyczyn, zastanawiasz się, na ile dni wstecz lekarz może wystawić zwolnienie chorobowe L4. Z naszego artykułu dowiesz się następujących rzeczy: czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz? Na ile wstecz można wystawić L4? Zapraszamy do lektury.

Zwolnienie lekarskie L4

Zwolnienie lekarskie, tak zwane L4, stanowi oficjalny dokument, który poświadcza o niezdatności pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych z powodu stanu zdrowia. L4 najczęściej wydawane jest przez lekarza na podstawie wystawionej diagnozy, a celem takiego zwolnienia lekarskiego jest przede wszystkim usprawiedliwienie nieobecności w miejscu pracy.

Czas trwania takiego zwolnienia lekarskiego nie zawsze jest taki sam – o jego długości decyduje przede wszystkim lekarz, który bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak wyniki badań, diagnoza, samopoczucie i stan pacjenta, a także charakter wykonywanej pracy. Zasady, na mocy których przyznawane jest zwolnienie chorobowe, określone są w Kodeksie Pracy, a wysokość zasiłku chorobowego pobieranego podczas trwania takiego zwolnienia zależna jest od okresu zatrudnienia oraz średniej zarobków z ostatnich 12 miesięcy.

Jak otrzymać zwolnienie chorobowe?

O ile wystawienie zwolnienia lekarskiego jest zasadne, otrzymanie go nie jest szczególnie trudne. Celem jego otrzymania należy stawić się na wizycie lekarskiej, podczas której przeprowadzony zostanie wywiad, zlecone badania, a lekarz wystawi diagnozę, na podstawie której będzie mógł owe zwolnienie wystawić. Istnieje również możliwość uzyskania L4 podczas teleporady, jednakże w niektórych przypadkach lekarz może zażądać stawienia się przez pacjenta na stacjonarnej wizycie w gabinecie.

Czasami z różnych powodów lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia lekarskiego. Najczęściej zdarza się to wówczas, gdy pacjent nie wykazuje rzeczywistych oznak choroby, a jego stan nie wpływa na upośledzone funkcjonowanie. W wielu przypadkach z kolei, kiedy stan pacjenta nie ulega poprawie, zwolnienie chorobowe może zostać wydłużone.

Ile wynosi maksymalny czas trwania zwolnienia lekarskiego?

Nawet pomimo wydłużającego się czasu trwania stanu chorobowego, zwolnienia L4 nie można przedłużać w nieskończoność. Jest to zasadne z uwagi na nakreślone w Kodeksie Pracy przepisy związane z wystawianiem zwolnień lekarskich. Czas trwania zwolnienia jest oczywiście zależny od wielu czynników, takich jak przede wszystkim stan zdrowia pacjenta, diagnoza lekarska i zdolność pacjenta do podjęcia działań zawodowych, jednakże zgodnie z polskim prawem pracownik może otrzymać zwolnienie chorobowe na maksymalny czas do 182 dni w roku kalendarzowym.

Jak od każdej reguły, istnieją jednak pewne wyjątki. W rzadkich sytuacjach zwolnienie lekarskie może zostać znacznie wydłużone, jednakże są to sytuacje specjalne – do takowych zaliczymy ciążę i przewlekłą chorobę. W takim przypadku lekarz ma prawo wystawić zwolnienie o łącznym czasie trwania do 270 dni w roku kalendarzowym.

Okres dłuższy niż 270 dni, w którym nadal potrzebne jest zwolnienie lekarskie, podlega już świadczeniom rehabilitacyjnym. Po upływie 12 miesięcy od dnia przyznania świadczenia rehabilitacyjnego chory ma prawo ubiegać się o rentę.

Czas trwania a ciągłość zwolnienia lekarskiego

Ważną informacją w kontekście przedłużających się lub częstych zwolnień lekarskich jest fakt, że w polskim prawie funkcjonuje zasada ciągłości zwolnień lekarskich. Oznacza to tyle, że każdy dzień niedyspozycji pracownika, również dni robocze, weekendy oraz święta, wliczane są do limitu 182 dni L4 w roku kalendarzowym. Aby przerwać ciągłość i rozpocząć nowy okres zasiłkowy, wymagana jest przerwa między zwolnieniami wynosząca przynajmniej 60 dni, niezależnie od przyczyny zwolnień.

Zwolnienie lekarskie wstecz. L4 ile dni wstecz?

Do ilu dni wstecz L4? Zwolnienie lekarskie najczęściej wystawiane jest na czas niezdatności do pracy przez chorego pracownika i najczęściej przyznawane jest od dnia wizyty u lekarza, podczas której jest ono wystawiane.

W przypadku potrzeby wystawienia zwolnienia chorobowego L4 przez lekarza z datą wsteczną polskie prawo umożliwia wystawienie zwolnienia lekarskiego z datą nieprzekraczającą trzech dni kalendarzowych wstecz. Podkreślmy jeszcze raz, że mowa tu o dniach kalendarzowych, nie roboczych – w owe 3 dni wsteczne wliczane są zatem weekendy i święta.

Zwolnienie lekarskie wstecz na dłużej niż 3 dni? Czy jest to możliwe?

Istnieją uzasadnione przypadki, które mogą wymagać dłuższego okresu zwolnienia wstecznego niż ustawowe 3 dni. Zwolnienie lekarskie z datą wsteczną dłuższą niż 3 dni przepisać może jedynie lekarz psychiatra, a czas trwania takiego zwolnienia wstecznego nie jest określona limitem dni. Jest to zasadne w przypadku, gdy pacjent z powodów zdrowotnych nie mógł zgłosić się wcześniej do lekarza. Muszą zaistnieć jednak ważne przesłanki do tego, aby takie zwolnienie wystawić, a jest to możliwe, gdy:

  • stan zdrowia pacjenta uniemożliwił mu wcześniejsze stawienie się u lekarza,

  • chory zmaga się z zaburzeniami psychicznymi,

  • zdolność do oceny własnego postępowania przez chorego jest ograniczona.

Oznacza to, że w praktyce istnieje możliwość otrzymania zwolnienia z datą wsteczną dłuższą niż ustawowe 3 dni, jednakże otrzymamy je jedynie u psychiatry, a decyzja ta jest zależna od specyfiki zaburzeń psychicznych, z jakimi zmaga się pacjent. Jeżeli objawy choroby lub zaburzeń psychicznych powodują, że chory ma utrudnioną możliwość oceny stanu zdrowia i własnego postępowania, nie jest w stanie zgłosić się do lekarza w odpowiednim czasie albo sama choroba ma związek z wykonywaną pracą – są to sytuacje, które umożliwiają przyznanie pacjentowi zwolnienia wstecznego dłuższego niż okres 3 dni.

Zwolnienie lekarskie 3 dni wstecz przykład

Kiedy może dojść do sytuacji, w której zwolnienie chorobowe zostaje wystawione na 3 dni wstecz? Zasadniczo może być to każda sytuacja, w której pacjent z różnych powodów nie mógł stawić się u lekarza na samym początku trwania choroby.

Przykładem takiego stanu rzeczy jest sytuacja, w której pacjent wykonuje pracę weekendową i zgłosił się do lekarza dopiero w poniedziałek, ale jego stan pogorszył się już w piątek i uniemożliwił stawienie się w miejscu pracy w weekend. Przychodnie lekarskie POZ w soboty i niedziele są nieczynne, nie zawsze więc możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego w weekend. Jest to więc jak najbardziej uzasadniona sytuacja, w której lekarz wystawia zwolnienie na 3 dni wstecz.

Czy w przypadku takie zwolnienia, w które wlicza się również weekend, lekarz może w tych 3 dni do tyłu uwzględnić środę i czwartek? Niestety nie. Zwolnienie chorobowe wystawiane na 3 dni wstecz uwzględnia jedynie dni kalendarzowe, nie robocze, w związku z tym dni takie jak sobota, niedziela czy święta wliczane są w określone zasadami prawa pracy 3 dni wstecznego zwolnienia chorobowego.

Skontaktuj się z naszą poradnią

Nasi lekarze odpowiedzą na Twoje pytania.

E-Zwolnienie za 79 zł

Umów wizytę już dziś i szybko uzyskaj e-zwolnienie!

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Sprawdź ostatnie wpisy o zdrowiu i medycynie na naszym mikro blogu

Chorobowe - ile wynosi za każdy dzień?
Osoby, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą korzystać z wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego za czas, w którym nie ...
Zwolnienie lekarskie opieka nad dzieckiem
Rodzajów zwolnień lekarskich jest wiele i niekiedy można się pogubić w odpowiednich procedurach składania wniosków i harmonogramu ubiegania ...
Czy zwolnienie lekarskie wlicza się do lat pracy?
Jak dobrze wiemy, zwolnienia lekarskie mogą przedłużać się w nieskończoność. Są to czynniki niezależne od nas, związane z nieprzewidzianym i ...
stetoskop doktor

Nie martw się o problemy z pracodawcą czy uczelnią

Zwolnienia lekarskie są w pełni automatycznie wysyłane do ZUS i pracodawcy.

Po skończonej konsultacji otrzymasz potwierdzenie wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wybierz naszą poradnie i ciesz się spokojem oraz satysfakcją.

Zwolnienie lekarskie Online
L4 Online jest to bezpieczne rozwiązanie, eliminuje konieczność osobistej wizyty w przychodni, minimalizuje ryzyko infekcji oraz dalszego pogorszenia stanu zdrowia.
Cena: 79zł
Zwolnienie lekarskie dla studenta lub ucznia
Zwolnienie lekarskie jest zatwierdzone przez kwalifikowany podpis elektroniczny. Nie musisz osobiście stawiać się w swojej przychodni. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko pogorszenia stanu zdrowia.
Cena: 79zł
Zwolnienie lekarskie dla zagranicznego pracodawcy
Wystawiamy również zwolnienia dla osób pracujących w UE. Szczególnie polecamy osobom, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą stawić się do pracy i potrzebują odpowiedniego dokumentu potwierdzającego ich stan zdrowia.
Cena: 79zł