1.04.2025
L4 na wypalenie zawodowe

L4 na wypalenie zawodowe

Wiele kwestii w temacie wystawiania zwolnień lekarskich nadal pozostaje niejasnych. Jedno z często zadawanych w ostatnim czasie pytań dotyczy tego, czy z powodu wypalenia zawodowego lekarz ma prawo do wystawienia zwolnienia lekarskiego. Przychodzimy więc z pomocą. Z naszego artykułu dowiesz się, na jakiej podstawie można wystawić zwolnienie lekarskie, jaki jest maksymalny czas jego trwania, a także – czy wypalenie zawodowe jest wystarczającym powodem, aby lekarz takowe zwolnienie wystawił. Jeśli tak, jak ubiegać się o takie zwolnienie i na ile dni ono przysługuje? Zapraszamy do naszego artykułu!

Zwolnienie lekarskie L4

Zwolnienie lekarskie, powszechnie znane jako L4, to oficjalny dokument poświadczający niezdatność pracownika do wykonywania obowiązków zawodowych, spowodowaną zdrowiem fizycznym bądź psychicznym. W celu potwierdzenia zasadności powodu, czyli stanu zdrowia pracownika, lekarz musi postawić zasadną diagnozę i wystawić podpisane przez siebie zwolnienie chorobowe.

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań w kwestii czasu trwania takiego zwolnienia chorobowego, to czas jego trwania – otóż nie jest to sprawa jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim o czasie trwania takiego zwolnienia decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonych badań, wywiadów, analizy wyników i postawionej diagnozy, a także od samopoczucia i stanu pacjenta oraz od charakteru wykonywanej przez niego pracy.

Jaki jest maksymalny czas trwania zwolnienia lekarskiego?

Chociaż o czasie trwania zwolnienia lekarskiego decyduje lekarz na podstawie wystawionej diagnozy, a w razie potrzeby zwolnienie może zostać przez niego wydłużone, takie zwolnienie chorobowe nie może trwać w nieskończoność. Wynika to jasno z przepisów Kodeksu Pracy dotyczących wystawiania zwolnień lekarskich.

Mimo że na czas trwania zwolnienia chorobowego wpływa wiele czynników, w tym stan pacjenta, jego samopoczucie i zdolność do pełnienia obowiązków zawodowych, to nawet jego przedłużająca się niedyspozycja nie jest podstawą do złamania przepisów. Chory otrzyma zwolnienie lekarskie na maksymalny czas trwania do 182 dni w roku kalendarzowym, w rzadkich sytuacjach jednak – zostanie ono wydłużone do łącznego czasu trwania do 270 dni w roku kalendarzowym. Tymi rzadkimi sytuacjami są jedynie ciąża i choroba przewlekła.

W przypadku wymaganego dłuższego zwolnienia z pracy przysługuje już nie zwolnienie lekarskie, a świadczenia rehabilitacyjne, a po upłynięciu 12 miesięcy od dnia ich przyznania – chory może ubiegać się o rentę.

Na jakiej podstawie lekarz wystawi zwolnienie lekarskie L4?

Zważywszy na fakt wynikający z definicji zwolnienia lekarskiego – czyli na to, że zwolnienie chorobowe to oficjalny dokument poświadczający niezdolność pracownika do pełnienia obowiązków zawodowych wynikającą z jego stanu zdrowia – istnieje tak naprawdę wiele powodów do tego, aby takie zwolnienie otrzymać.

Wśród zasadnych podstaw do wystawienia zwolnienia lekarskiego znajdują się:

  • choroby fizyczne (choroby zakaźne, choroby przewlekłe, urazy),

  • zaburzenia psychiczne,

  • choroby przewlekłe,

  • stany pooperacyjne,

  • ciąża.

Zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego – czy to możliwe?

Przejdźmy zatem do sedna, gdyż coraz więcej osób w Polsce zadaje sobie pytanie, czy może otrzymać zwolnienie lekarskie z powodu wypalenia zawodowego. Otóż nie jest to w Polsce możliwe, ponieważ polskie prawo nadal nie uznaje wypalenia zawodowego za podstawę do wystawienia L4. Istnieją jednak pewne sposoby, aby otrzymać zwolnienie z tego powodu…

Jest to informacja, która powinna być powszechna – w Polsce coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem wypalenia zawodowego. Nasz kraj niestety słynie z przepracowania, a ono szybko prowadzi do przemęczenia, a co za tym idzie – utraty motywacji, problemów natury psychicznej i całkowitego wypalenia zawodowego. Na naszą niekorzyść działa jednak fakt, że według klasyfikacji wprowadzonej przez WHO wypalenie zawodowe jest syndromem związanym z zatrudnieniem, nie zaś rzeczywistą jednostką chorobową. Powoduje to zatem, że lekarz nie może oficjalnie wystawić w Polsce zwolnienia chorobowego na wypalenie zawodowe.

Istnieją jednak pewne sposoby, aby uzyskać związane z wypaleniem zawodowym zwolnienie – jednakże nie z powodu samego wypalenia, a na schorzenia, które z takowym wypaleniem mogą się wiązać. Podstawą będą zatem: depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia depresyjno-lękowe, przewlekły stres, którego skutkiem są problemy kardiologiczne, a także bezsenność.

Zatem jeśli zmagamy się z wypaleniem zawodowym i czujemy, że potrzebujemy z tego powodu zwolnienia, powinniśmy umówić się do lekarza. Chociaż nie otrzymamy zwolnienia na samo wypalenie zawodowe, to na podstawie zaobserwowanych objawów lekarz może wystawić L4, jeśli uzna to za konieczne.

Kto wystawia L4 na wypalenie zawodowe? Jak dostać L4 na wypalenie zawodowe?

Zwolnienie lekarskie spowodowane – pośrednio – wypaleniem zawodowym może wystawić internista i lekarz psychiatra. Przeprowadzone badania i wywiad mogą prowadzić do wystawienia diagnozy związanej z chorobą lub zaburzeniem natury psychicznej bądź fizycznej (np. schorzenia kardiologiczne), których to objawem może być właśnie wypalenie zawodowe.

Wystarczy więc umówić się do internisty lub psychiatry i dokładnie opisać towarzyszące nam objawy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że do lekarza psychiatry nie trzeba mieć skierowania. Jeśli więc oprócz samego wypalenia towarzyszą nam inne nieprzyjemne dolegliwości psychiczne lub emocjonalne, dobrze będzie rozważyć wizytę u psychiatry.

L4 na wypalenie zawodowe 2025 ile dni?

Jeżeli zastanawiasz się, na ile dni otrzymasz zwolnienie z powodu wypalenia zawodowego – jest to kwestia zależna. Przede wszystkim z uwagi na rozpoznaną przez lekarza jednostkę chorobową, której wypalenie zawodowe współtowarzyszy, na podstawie której zwolnienie chorobowe zostanie wystawione. Istotny jest także stan chorego do pełnienia obowiązków zawodowych.

Takie zwolnienie może zostać przyznane na kilka dni, a nawet na kilka tygodni – składa się na to zbyt wiele czynników, abyśmy odpowiedzieli jednoznacznie. Należy też pamiętać, że w związku z tym, że na czas trwania zwolnienia lekarskiego mają wpływ przepisy Kodeksu Pracy, nie może ono być przedłużane bez końca. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – maksymalny czas trwania zwolnienia chorobowego w Polsce to 182 dni w roku kalendarzowym, w pewnych sytuacjach wydłużone do łącznej liczby 270 dni w roku kalendarzowym.

Warto jednak w tym miejscu dodać, że lekarz psychiatra, choć nie może wystawić zwolnienia dłuższego niż przewiduje prawo, ma uprawnienia do wystawienia zwolnienia wstecznego na liczbę dni większą niż standardowe 3 dni wstecz.

Podsumowanie

Zwolnienie lekarskie to oficjalny dokument wystawiony przez lekarza, upoważniający pracownika do tymczasowego zwolnienia z pełnienia obowiązków zawodowych, którego podstawą jest stan zdrowia pacjenta. W Polsce wypalenie zawodowe nie zalicza się do powodów, dla których lekarz może przepisać takie zwolnienie – istnieją jednak sposoby, aby nieco to obejść. Jeżeli internista bądź psychiatra zdiagnozują zasadną dla L4 jednostkę chorobową, której objawem może być wypalenie zawodowe, to w pewnym sensie jest możliwe, aby uzyskać zwolnienie z tego tytułu.

Skontaktuj się z naszą poradnią

Nasi lekarze odpowiedzą na Twoje pytania.

E-Zwolnienie za 79 zł

Umów wizytę już dziś i szybko uzyskaj e-zwolnienie!

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Sprawdź ostatnie wpisy o zdrowiu i medycynie na naszym mikro blogu

Czy zwolnienie lekarskie wlicza się do lat pracy?
Jak dobrze wiemy, zwolnienia lekarskie mogą przedłużać się w nieskończoność. Są to czynniki niezależne od nas, związane z nieprzewidzianym i ...
Na ile dni opłaca się brać zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie potocznie nazywamy L4, gdyż w przeszłości tak był nazwany formularz zwolnienia.  Jest to istotny element w systemie ...
Kiedy ZUS wypłaca chorobowe?
Wypłata zasiłku chorobowego od ZUS uzależniona jest od kilku istotnych czynników, takich jak rodzaj ubezpieczenia, data złożenia wniosku ...
stetoskop doktor

Nie martw się o problemy z pracodawcą czy uczelnią

Zwolnienia lekarskie są w pełni automatycznie wysyłane do ZUS i pracodawcy.

Po skończonej konsultacji otrzymasz potwierdzenie wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wybierz naszą poradnie i ciesz się spokojem oraz satysfakcją.

Zwolnienie lekarskie Online
L4 Online jest to bezpieczne rozwiązanie, eliminuje konieczność osobistej wizyty w przychodni, minimalizuje ryzyko infekcji oraz dalszego pogorszenia stanu zdrowia.
Cena: 79zł
Zwolnienie lekarskie dla studenta lub ucznia
Zwolnienie lekarskie jest zatwierdzone przez kwalifikowany podpis elektroniczny. Nie musisz osobiście stawiać się w swojej przychodni. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko pogorszenia stanu zdrowia.
Cena: 79zł
Zwolnienie lekarskie dla zagranicznego pracodawcy
Wystawiamy również zwolnienia dla osób pracujących w UE. Szczególnie polecamy osobom, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą stawić się do pracy i potrzebują odpowiedniego dokumentu potwierdzającego ich stan zdrowia.
Cena: 79zł