Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie
Potoczne „łyżeczkowanie jamy macicy”, choć kojarzy się głównie ze starymi metodami terminacji ciąży, w rzeczywistości jest zabiegiem koniecznym w kilku przypadkach, takich jak występowanie polipów macicy, potrzeba mechanicznego oczyszczenia macicy czy konieczność pobrania materiału do badań histopatologicznych. Fachowo zabieg ten nazywany jest „abrazją” i dla wielu kobiet jest on konieczny. Choć brzmi strasznie, w rzeczywistości jest stosunkowo krótki i bezbolesny. Dowiedz się, w jaki sposób przeprowadza się abrazję, jak postępować po zabiegu i na jak długo przysługuje zwolnienie lekarskie po przeprowadzeniu zabiegu abrazji.
„Łyżeczkowanie jamy macicy” odnosi się do zabiegu ginekologicznego, jakim jest abrazja. Istnieją różne wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu i choć brzmi on strasznie, w rzeczywistości jest bezpieczny i dość krótki, bo trwa on około dziesięciu minut. Nie stosuje się w celu jego przeprowadzenia znieczulenia ogólnego. Można jednak zastosować znieczulenie miejscowe lub podać leki rozluźniające.
Abrazja to zabieg, do którego potrzebne jest specjalne skierowanie od lekarza ginekologa. Należy pamiętać, aby do zabiegu przygotować się odpowiednio. Nie zaleca się spożywać posiłku przed zabiegiem, do placówki najlepiej udać się na czczo. Konieczne będzie też przeprowadzenie zleconych wcześniej badań. Pamiętajmy, aby poinformować lekarza o wszystkich chorobach i przyjmowanych lekach czy suplementach. Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu łyżeczkowania macicy mogą być: infekcje dróg rodnych, rozwijająca się ciąża. Wówczas zabieg powinien zostać przełożony.
Abrazja sprowadza się do oczyszczenia jamy macicy poprzez złuszczanie błony śluzowej ścianek macicy. Zabieg ten przeprowadza się jednak nie tylko w tym celu, lecz również z zamiarem pobrania materiału do badań. Sam przebieg takiego zabiegu jest dość prosty: ginekolog wprowadza wziernik do pochwy, aby umożliwić dostęp do szyjki macicy. Następnie umiejscawia specjalne kulociągi, za pomocą których łapie szyjkę, aby ustabilizowały one macicę. Za pomocą specjalnych narzędzi lekarz rozszerza kanał szyjki macicy i dopiero wówczas do jamy wprowadzana jest specjalna łyżeczka chirurgiczna, którą zbiera się materiał biologiczny – stąd określenie „łyżeczkowanie macicy”.
Wskazaniami do przeprowadzenia abrazji są między innymi:
występowanie polipów macicy,
poronienia zatrzymane (czyli jeśli macica nie jest w stanie oczyścić się sama),
częściowe pozostanie łożyska w macicy po porodzie,
przerost śluzówki macicy,
nieprawidłowe krwawienia, np. zbyt obfite lub występowanie plamienia między cyklami,
pobranie materiału do badania histopatologicznego w przypadku podejrzenia lub narażenia kobiety na chorobę nowotworową.
Po łyżeczkowaniu macicy możemy mieć do czynienia z krwawieniem. Nie powinno ono jednak trwać dłużej niż do miesiąca, w dodatku powinno być ono coraz mniejsze.
Chociaż sam zabieg nie jest bolesny i trwa krótko, w pierwszych dniach po łyżeczkowaniu kobieta może odczuwać lekki ból w podbrzuszu. Nie powinien jednak być on na tyle silny, aby uniemożliwiać funkcjonowanie, może jednak powodować dyskomfort.
Niepokojące objawy po łyżeczkowaniu będą wskazaniem do hospitalizacji. W przypadku wystąpienia dolegliwości takich jak wysoka gorączka i dreszcze, ostry ból brzucha i obfite krwawienie, a także upławy o nieprzyjemnym zapachu – bezzwłocznie należy zgłosić się do szpitala, gdyż mogło dojść do niebezpiecznych powikłań.
Po przeprowadzeniu zabiegu łyżeczkowania kobieta najczęściej pozostaje kilka godzin na obserwacji. Brak podejrzanych dolegliwości i powikłań zazwyczaj decyduje o tym, że jeszcze tego samego dnia można wrócić ze szpitala do domu.
Z racji, że w pierwszych dniach od zabiegu może dojść do lekkiego krwawienia z ujścia pochwy, może też pojawić się umiarkowany ból i skurcze, należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego i od dźwigania. W niektórych przypadkach wskazane będzie przyjęcie leków przeciwbólowych – tę kwestię warto omówić wcześniej z lekarzem przeprowadzającym zabieg.
W pierwszych dniach od zabiegu nie należy wprowadzać niczego do pochwy – nawet tamponów, nie stosować irygacji. Zaleca się wstrzymać również od stosunku płciowego przez okres kilku dni – o szczegółach powinien poinformować lekarz.
Ostrożność należy zachowywać szczególnie przez okres oczyszczania się macicy po zabiegu abrazji. Czas ten to z reguły od tygodnia do dwóch. W tym czasie regeneruje się wyściółka macicy, a pełna regeneracja endometrium trwa około pięciu dni. Warto pamiętać, że o ile niewielkie krwawienia mogą utrzymywać się nawet do miesiąca, tak miesiączki mogą występować nieregularnie.
Organizm po łyżeczkowaniu macicy wymaga czasu na odpowiednią regenerację. Choć z reguły zaleca się pozostanie w domu przez dwa dni od wykonania zabiegu, w rzeczywistości jest to kwestia indywidualna. Składa się na to chociażby ogólny stan zdrowia pacjentki. W okresie rekonwalescencji po zabiegu abrazji istotne jest nieprzemęczanie się, niedźwiganie ciężkich rzeczy i odpoczynek, w związku z czym w wielu przypadkach niezbędne będzie wystawienie zwolnienia lekarskiego.
Choć mówi się o 2 dniach potrzebnych na odpoczynek, najczęściej zwolnienie lekarskie z powodu zabiegu łyżeczkowania wystawiane jest na okres od 5 do 7 dni roboczych. Jest to standardowy czas trwania L4 w przypadku takiego zabiegu, jednakże w niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o przedłużeniu zwolnienia do 14 dni lub nawet więcej – zwłaszcza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów i powikłań po zabiegu.
Powikłania po takim zabiegu nie zdarzają się często, warto jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka ich wystąpienia. Do powikłań po zabiegu łyżeczkowania macicy należą:
infekcja rany,
infekcja układu moczowego,
krwawienie – w niewielkim stopniu nie powinno ono niepokoić, lecz jeśli jest ono obfite i nie ustępuje, należy skonsultować to z lekarzem,
zespół Ashermana (zrost w jamie macicy) – zabieg abrazji po porodzie jest najczęstszą przyczyną występowania zrostów,
perforacja macicy albo narządów do niej przylegających,
powikłania zatorowo-zakrzepowe.
Powikłania po takim zabiegu wymagają konsultacji lekarskiej, a nawet hospitalizacji. Nie ignorujmy więc niepokojących objawów takich jak gorączka czy obfite krwawienia – mogą one świadczyć o tym, że doszło do zagrażających życiu powikłań i wymagają one pilnej reakcji.
Abrazja jest zabiegiem dość krótkim, który polega na mechanicznym oczyszczeniu jamy macicy, np. po porodzie, poronieniu czy w przypadku występowania polipów macicy. Może okazać się też niezbędna do pobrania materiału biologicznego potrzebnego do badań histopatologicznych. W większości przypadków nie powinno dojść do powikłań, jeśli jednak wystąpią zbyt obfite krwawienia, ostre boleści czy gorączka, należy bezzwłocznie zgłosić się do szpitala. Jeśli jednak nie zmagamy się z powikłaniami, zazwyczaj wystarczy odpowiedni odpoczynek podczas zwolnienia lekarskiego, które z reguły trwa około tygodnia.
Nasi lekarze odpowiedzą na Twoje pytania.
E-Zwolnienie za 79 złUmów wizytę już dziś i szybko uzyskaj e-zwolnienie!
Sprawdź ostatnie wpisy o zdrowiu i medycynie na naszym mikro blogu
Po skończonej konsultacji otrzymasz potwierdzenie wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wybierz naszą poradnie i ciesz się spokojem oraz satysfakcją.