Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie
Choć polipy szyjki lub jamy macicy mogą wywoływać bardzo złe skojarzenia, w rzeczywistości jest to łagodna zmiana, nieuznawana za stan przedrakowy. Wymaga jednak odpowiedniej diagnostyki i choć ryzyko zezłośliwienia polipów jest bardzo niskie, zaleca się ich usunięcie. Czym dokładnie są polipy macicy, jakie objawy wywołują? Co przyczynia się do ich powstawania? Czy po usunięciu polipa szyjki macicy przysługuje zwolnienie lekarskie? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Polip macicy to przerośnięty fragment błony śluzowej, który wynika z niekontrolowanego rozrostu komórek. Wyróżnia się dwa rodzaju polipów macicy: polip szyjkowy (polip szyjki macicy) i polip endometrialny (polip trzonu macicy). Choć nie wykazuje wysokiego ryzyka zezłośliwienia, może powodować uciążliwe objawy i zazwyczaj zaleca się jego usunięcie.
Polip szyjki macicy zazwyczaj osiąga do 3 cm i jest o kształcie łzy lub płatka. Jego powierzchnia jest połyskująca, przybiera różne kolory: od różowego, przez fioletowy, do czerwonego. Same polipy szyjki macicy dzielą się na kilka rodzajów – do najczęściej spotykanych należą polipy uszypułowane – to właśnie one kształtem przypominają łzy. Te zbliżone wyglądem do guza to polipy nieuszypułowane. Polip szyjki macicy najczęściej diagnozowany jest u kobiet po 40 roku życia, a co czwarta pacjentka jednocześnie zmaga się z polipami endometrium.
Polipy endometrialne wyrastają z jamy macicy. Mają maczugowaty kształt i osiągają wielkość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Mogą występować u od 6% do 12% pacjentek w wieku rozrodczym.
Polipy szyjki macicy należą jednych z najczęściej występujących zmian o charakterze łagodnym w obrębie układu rozrodczego kobiet. Warto poddać je konsultacji i diagnozie, szczególnie, gdy z ich powodów doświadczamy wielu uciążliwych dolegliwości – takich jak boleści lub krwawienia.
Szacunki dotyczące częstotliwości występowania polipów macicy są tak zróżnicowane, ponieważ polipy bardzo często nie dają o sobie znać – zwłaszcza, gdy nie są jeszcze wystarczająco rozrośnięte. W większości przypadków do ich rozpoznania dochodzi podczas rutynowego badania ginekologicznego. Są jednak pewne oznaki, które mogą sugerować ich występowanie, choć nie stanowią one konkretnych objawów występowania polipów.
Nieprawidłowe krwawienie. Krwawienia mogą zacząć przybierać różne formy – do plamień może zacząć dochodzić między cyklami, może też pojawić się ono po stosunku. W niektórych przypadkach przedłużająca się miesiączka lub krwawienie o większej obfitości również może sugerować obecność polipów w macicy.
Upławy z pochwy. Nadmierna ilość wydzieliny może świadczyć o obecności polipów. Może przybierać kolor biały, przezroczysty, może również zawierać w sobie ślady krwi o różnym natężeniu – od różowego kolorytu, po brunatny.
Ból w podbrzuszu. Rozwinięte polipy macicy mogą być przyczyną uporczywego bólu w dolnej części brzucha, powodującego duży dyskomfort.
Nawracające infekcje dróg rodnych. Jest to bezpośrednio powiązane ze zmianami zachodzącymi w strukturze tkanki, co w efekcie ułatwia przedostawanie się do wewnątrz drobnoustrojom.
Symptomy takie jak opisane powyżej mogą być też objawami wielu innych chorób, dlatego tak ważna jest diagnoza przyczyn tych dolegliwości. W niektórych przypadkach rzeczywiście mogą one świadczyć o pojawieniu się polipów w macicy, ale może też się okazać, że są to przypadłości związane z poważnymi chorobami dróg rodnych. Nie ignorujmy takich dolegliwości – koniecznie skonsultujmy je z lekarzem.
Niestety, dokładne przyczyny powstawania polipów w macicy nie są do końca znane. Za jedną z przyczyn uważa się utrzymujący stan zapalny w obrębie kanału szyjki macicy. Mogą być one spowodowane także podwyższonym stężeniem hormonów – estrogenów. Nie są to jednak pewne przyczyny powstawania polipów w drogach rodnych.
Polipów znajdujących się w drogach rodnych właściwie się nie leczy – raczej zaleca się ich usunięcie chirurgiczne. Wskazaniem do usunięcia polipa są nie tylko dolegliwości bólowe czy obfite krwawienia, ale przede wszystkim trudności w zajściu lub dochowaniu ciąży. Również nieprawidłowe wyniki cytologii mogą okazać się przesłanką do usunięcia polipa z dróg rodnych. Taki zabieg trwa zaledwie kilka minut i w większości przypadków nie wymaga on hospitalizacji dłuższej niż jedna doba.
Do usuwania polipów macicy wykorzystuje się metodę histeroskopii – do pochwy wprowadza się rurkę z przymocowaną kamerą, dzięki której lekarz może dokładnie obserwować wnętrze szyjki. Do usunięcia narośli wykorzystuje się kleszcze lub skalpel – polip może zostać ukręcony lub odcięty pętlą fal radiowych.
Po usunięciu polipa wskazane jest przeprowadzenie abrazji – zabiegu łyżeczkowania macicy, aby oczyścić endometrium i zapobiec ponownemu odrośnięciu polipa. Abrazję, podobnie jak usunięcie polipa, wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych i trwa to około dziesięciu minut.
Istnieje przeciwskazanie do usunięcia takiego polipa – jest nim rozwijająca się ciąża. Przy takowej próbie istniałoby ryzyko uszkodzenia płodu, a podczas porodu polip może odpaść sam.
Umiarkowany dyskomfort w podbrzuszu lub delikatne plamienie po takim zabiegu zazwyczaj jest jak najbardziej normalne, jeśli jednak dochodzi do intensywnego krwawienia, ostrego bólu podbrzusza czy wysokiej gorączki – należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.
Choć pewna część kobiet nie odczuwa większych dolegliwości po usunięciu polipa szyjki macicy, lekarz i tak może zalecić odpoczynek po zabiegu. Ten wskazany będzie zwłaszcza wtedy, gdy dolegliwości jednak wystąpią – czy to po usunięciu polipa, czy po samej abrazji.
Po zabiegu usunięcia polipa szyjki macicy jak najbardziej przysługuje zwolnienie lekarskie. Z uwagi na indywidualne potrzeby pacjentki związane z jej trybem życia, pracą czy tym, jak znosi zabieg oraz czy wystąpiły po nim jakieś powikłania – lekarz decyduje o długości trwania zwolnienia lekarskiego. Zazwyczaj takie zwolnienie po zabiegu usunięciu polipa szyjki macicy trwa około jednego tygodnia. Jednakże w niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o wydłużeniu zwolnienia.
Nawet jeśli zdecydujemy się na powrót do pełnego funkcjonowania już następnego dnia, przez następne tygodnie i tak należy unikać nadmiernego gorących kąpieli, wysiłku fizycznego, w tym dźwigania ciężarów czy stosunku płciowego. Należy więc zachować ostrożność przez parę tygodni.
Polipy szyjki macicy lub endometrium to przerośnięte fragmenty błony śluzowej o różnych kształtach. Ich występowanie nie jest do końca znane, a same polipy mogą nie dawać zbyt wielu objawów. Jeśli jednak dojdzie do ich diagnozy, należy rozważyć ich usunięcie z uwagi na ryzyko nieprawidłowości w przebiegu ciąży lub utrudnione zajście. Zabieg taki jest nieinwazyjny, mimo to po jego wykonaniu przysługuje zwolnienie lekarskie – o jego długości decyduje lekarz na podstawie indywidualnych informacji o pacjentce.
Nasi lekarze odpowiedzą na Twoje pytania.
E-Zwolnienie za 79 złUmów wizytę już dziś i szybko uzyskaj e-zwolnienie!
Sprawdź ostatnie wpisy o zdrowiu i medycynie na naszym mikro blogu
Po skończonej konsultacji otrzymasz potwierdzenie wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wybierz naszą poradnie i ciesz się spokojem oraz satysfakcją.