Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie
W dzisiejszej rzeczywistości coraz częściej mówi się głośno o istotności regularnych wizyt w gabinecie ginekologicznym. Szczególnie wśród młodszego pokolenia świadomość kontrolnego badania u ginekologa, przynajmniej raz w roku, jest oczywistością i normą. W głowie wielu kobiet wizyta u ginekologa owiana jest wciąż tajemnicą i budzącymi się wokół niej lękami, które wynikają tylko i wyłącznie z niewiedzy dotyczącej tego, czego pacjentki mogą się spodziewać i na co powinny zwrócić uwagę. W poniższym artykule zbierzemy więc informacje na temat najważniejszych kwestii związanych z badaniami ginekologicznymi.
Klasyczne kontrolne badanie u ginekologa przebiega zazwyczaj w sposób schematyczny. Podczas wizyty zostają spełnione cztery elementy: zewnętrzne badanie narządów płciowych, wziernik, wymaz cytologiczny oraz dwuręczne badanie ginekologiczne.
Na samym początku lekarz ginekolog poprosi o rozebranie się od pasa w dół i w razie potrzeby o założenie spódniczki ginekologicznej, która zwiększa komfort pacjentki w trakcie badania. Podczas siedzenia na fotelu zostaje zbadany wizualnie srom i wargi w poszukiwaniu śladów zaczerwienienia, obrzęków, torbieli lub innych oznak chorób przenoszonych drogą płciową. Wziernikiem badana jest pochwa, nie powinno jednak być to bolesne doznanie. W przypadku jakichkolwiek przejawów dyskomfortu należy poinformować specjalistę, na pewno postara się dopasować sposób badania do pacjentki. Następnie zostaje pobrana mała próbka komórek z szyjki macicy, która wysyłana jest później do laboratorium. Natomiast dwuręczne badanie ginekologiczne polega na sprawdzeniu stanu jajników i macicy – nie jest ono komfortowe, natomiast nie powinno być bolesne. W razie potrzeby ginekolog może skierować pacjentkę na dodatkowe badanie USG piersi.
Podstawowe badania ginekologiczne zazwyczaj nie powinny zająć więcej niż kilka minut, podczas których zbadane zostaną więc srom, pochwa, macica, szyjka macicy, jajniki, miednica i odbytnica. Na wizytę najlepiej udać się w czasie, gdy akurat nie występuje miesiączka, zwiększy to zdecydowanie komfort w gabinecie ginekologicznym.
Do rodzajów przeprowadzanych najczęściej badań ginekologicznych należą: cytologia, wymaz z pochwy, laparoskopia, kolposkopia, USG ginekologiczne, histeroskopia czy mammograficzne badanie przesiewowe. Poniżej pokrótce przedstawiamy wszystkie z wymienionych.
Jest jednym z podstawowych badań ginekologicznych, które pozwala na wykrycie nieprawidłowych komórek w szyjce macicy, a co za tym idzie umożliwia ewentualne zdiagnozowanie rozwoju nowotworu. Polega na pobraniu niewielkiej ilości materiału komórkowego za pomocą szpatułki i późniejszym wysłaniu go do laboratorium do wglądu.
Badanie to nie jest bolesne i trwa zaledwie kilka minut. Pierwsza cytologia zalecana jest miedzy 20. a 25. rokiem życia lub maksymalnie trzy lata po rozpoczęciu współżycia. Jeśli wynik jest dobry, badanie powinno się powtarzać profilaktycznie co dwa lata.
Pobierany jest najczęściej podczas badania miednicy i przenoszony na szkiełko mikroskopowe, gdzie dochodzi do dokładnej analizy. Celem jest wykrycie schorzeń takich jak rzęsistkowica, infekcje drożdżakowe czy bakteryjne zapalenie pochwy. Wskazaniem do wykonania wymazu mogą być następujące czynniki: nieprzyjemny zapach wydzieliny z dróg rodnych, nieregularne plamienia,
upławy i bóle w dolnej części brzucha, obecność białych grudek, zmieniony kolor wydzieliny lub świąd oraz pieczenie w okolicach intymnych.
W przypadku wymazu z pochwy zalecane jest odpowiednie przygotowanie. Powstrzymanie się od współżycia oraz zażywania leków dopochwowych na dwa dni przed badaniem.
Badanie to jest bezinwazyjne i nie wywołuje żadnych oznak dyskomfortu u pacjentki. Pozwala ocenić stan narządów takich jak macica, szyjka macicy, pochwa, jajniki czy jajowody. USG przeprowadzone może być na dwa sposoby – przez powłoki brzuszne lub drogą dopochwową. Wybór metody zależy od konkretnego wskazania u pacjentki.
Dzięki USG możliwe są: ocena wielkości, kształtu i lokalizacji macicy oraz jajników, analiza grubości i struktury endometrium, a także wykrycie obecności mas, torbieli czy płynów w jajowodach, pęcherzu i mięśniach macicy, określenie długości i grubości szyjki macicy oraz identyfikacja ewentualnych nieprawidłowości w budowie pęcherza.
Jest to jedna z najczęściej stosowanych metod diagnostycznych i terapeutycznych, która umożliwia szczegółową ocenę kobiecych narządów rozrodczych. Celem laparoskopii jest zdiagnozowanie i ewentualne usunięcie zmian endometrialnych oraz ogólna ocena budowy narządów takich jak macica, jajniki i jajowody. Badanie to wykonywane jest również podczas leczenia na przykład torbieli, guzków lub mięśniaków macicy. Podczas laparoskopii lekarz pobiera fragment tkanki, którą następnie wysyła do laboratorium w poszukiwaniu oznak nowotworu lub endometriozy.
Jest badaniem wykonywanym sprawnie i bezboleśnie. Umożliwia dokładne obejrzenie szyjki macicy i wykrycie nieprawidłowych komórek. Polega na umieszczeniu wziernika i późniejszym ewentualnym pobraniu niewielkiej części tkanki do badania laboratoryjnego. Służy również w celu wykrycia nowotworu. Czas trwania to około 10 minut.
Jest to jedno z badań ginekologicznych, które pozwala na diagnozowanie i leczenie niepłodności u kobiet. Umożliwia ono ocenę zmian w obrębie macicy. Dzięki histeroskopii lekarz ginekolog jest w stanie zauważyć nieprawidłowości w postaci polipów, mięśniaków, zrostów czy zmian nowotworowych.
Histeroskopia zlecana jest najczęściej w przypadku zauważenia czynników takich jak: nietypowe krwawienie z dróg rodnych, problemy z zajściem w ciążę, poronienia, podejrzenie uszkodzeń ścian macicy lub jej wad anatomicznych.
Przesiewowe badanie mammograficzne wykorzystuje niską dawkę promieniowania rentgenowskiego w celu wczesnego wykrycia zmian nowotworowych w piersiach, zanim nawet pojawią się pierwsze objawy. Mammografia znacząco zwiększa szanse na skutecznie leczenie, co jest często podkreślane przez specjalistów.
Mammografię przeprowadza się przy pomocy urządzenia złożonego z dwóch płyt, które delikatnie ściskają każdą pierś w celu uzyskania wyraźnego obrazu (przy minimalnej ilości promieniowania). Pozwala to na precyzyjną analizę piersi i zwiększa skuteczność samej diagnostyki.
Badanie u ginekologa nie powinno stanowić źródła lęku, ale wejść w skład regularnych badań jak każde inne. Dzięki cyklicznym kontrolom ginekologicznym skuteczność w diagnostyce kobiecych schorzeń wzrasta i pozwala na sprawne podjęcie leczenia w przypadku widocznych objawów. W artykule przedstawiliśmy więc najczęstsze z wykonywanych badań, które to pacjentki mogą spotkać w gabinecie ginekologicznym. Mamy nadzieję, że dzięki podanej wiedzy, wizyty te nie będą dłużej stresujące i tajemnicze.
Nasi lekarze odpowiedzą na Twoje pytania.
E-Zwolnienie za 79 złUmów wizytę już dziś i szybko uzyskaj e-zwolnienie!
Sprawdź ostatnie wpisy o zdrowiu i medycynie na naszym mikro blogu
Po skończonej konsultacji otrzymasz potwierdzenie wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wybierz naszą poradnie i ciesz się spokojem oraz satysfakcją.