Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie
Do stanu zapalnego dochodzi podczas wielu chorób, a co najgorsze, duża ich liczba kwalifikuje się do chorób przewlekłych, czyli trwających bardzo długo, nawet latami. Do tej listy zaliczamy np. cukrzycę, alergie, zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne, schorzenia sercowo-naczyniowe i nowotwory. Na szczęście istnieją sposoby na skuteczną ochronę przed rozwojem stanu zapalnego, a nawet działania, które pozwolą uchronić organizm przed jego powstaniem. Czym on tak naprawdę jest stan zapalny, jak objawia się w organizmie i jak można mu zaradzić?
Stany zapalne bywają bardzo uciążliwe i mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, jednak nie zawsze i może zdarzyć się tak, że nie dają one jasnych powodów, aby podjąć się ich leczenia czy zmienić styl życia. Zanim rozwinie się z nich poważny problem, warto zwrócić uwagę na wszelkie, nawet z pozoru nieistotne zmiany w organizmie. Stan zapalny może objawiać się na kilka sposobów, np. bezsennością, depresją i lękami, chronicznym zmęczeniem, zaburzeniami nastroju, częstymi zakażeniami, bólami różnych miejsc ciała np. stawów czy mięśni, kłopotami z układem trawiennym, a co za tym idzie przybieraniem na wadzę lub jej utratą. Kiedy zauważymy niepokojące, utrzymujące się dłuższy czas objawy najlepiej zwrócić się o pomoc do lekarza, który wykluczy lub stwierdzi chorobę wymagającą leczenia i udzieli pomocy w zmianie trybu życia. Najłatwiejszy w rozpoznaniu jest ostry stan zapalny, czyli taki wywołany przez silną infekcję. Jest on mocno odczuwalny, ponieważ dochodzi wtedy do wysokiego stężenia białka C-reaktywnego we krwi.
Do wywołania stanu zapalnego w naszym organizmie może doprowadzić również silny stres i wzburzone nerwy. Tak naprawdę czynników wywołujących stany zapalne jest wiele. Dla przykładu niewyspanie. Jeśli nasz organizm nie dostanie odpowiedniej ilości snu (6-8 godzin), następnego dnia dochodzi do gry hormonalnej, powodującej zwiększenie apetytu na słone i słodkie pokarmy, oraz pobudza różne mechanizmy, które są odpowiedzialne za mobilizację organizmu do działania, a to prowadzi do rozwoju stanu zapalnego. Dochodzi do tzw. stresu oksydacyjnego, czyli wzrostu ilości i szkodliwości oddziaływania wolnych rodników, a to stwarza zagrożenie dla delikatnego układu genetycznego.
Stan zapalny jest obecny w organizmie tak naprawdę cały czas, z wielu powodów. Nasz metabolizm wytwarza produkty uboczne, które wymagają detoksyfikacji. Dostarczamy organizmowi niezdrowe pokarmy czy substancje, a one produkują wolne rodniki albo przyczyniają się do rozwoju komórek zombie, które są całkowicie niezdolne do produktywnej egzystencji i stają się jedynie obciążeniem.
W naszych organizmach praktycznie każdego dnia powstają komórki nowotworowe, które generują stany zapalne. Nasz organizm musi angażować wszelkiego rodzaju środki i siły, m.in. układ immunologiczny, do walki ze szkodliwymi dla zdrowia elementami. Rozpoczyna się proces wykrycia ich i neutralizacji.
Ludziom stan zapalny zwykle kojarzy się z zapaleniem płuc czy gardła. i tak rzeczywiście jest, ponieważ głównym zadaniem stanów zapalnych jest przygotowanie organizmu do walki z infekcją lub reagowanie na powstałe zranienia. Wtedy w naszym organizmie zachodzą różne reakcje, np. wzrost wytwarzania danych hormonów i cytokin. Czasem dochodzi do rozwoju słabych, ale chronicznych zapaleń w organizmie, które mogą trwać nawet latami. Przyczyny mogą być różne, m.in. nawracające zakażenia, zaburzenia autoimmunologiczne, działanie prozapalnych czynników, przewlekła infekcja czy stres oksydacyjny. Wędrujący stan zapalny przyczynia się do rozwoju różnych chorób, np. zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 i chorób nowotworowych. Przewlekłe zapalenia mogą długi czas wyniszczać organizm przez to, że pozostaną zupełnie niezauważone. Statystki podają, że choroby, do których doszło wskutek przewlekłych zapaleń są wiodącą przyczyną śmierci na naszym globie. Nawet trzech na pięciu jego mieszkańców umiera wskutek zapalenia schorzeń, m.in. chorób serca, udarów, otyłości, alergii, cukrzycy, przewlekłych chorób układu oddechowego, a nawet raka. Niestety, ta lista problemów powstałych przez stan zapalny jest dużo dłuższa. Dopisać do niej można również zaburzenia neurologiczne, w tym chorobę Alzheimera i depresję, choroby jelit czy stawów. Wciąż odkrywane są nowe zagrożenia, do których prowadzą zapalenia.
Jednym z kluczowych czynników ochrony przed chronicznymi zapaleniami jest dieta. Najbardziej pomocna okazuje się ta, która zakłada ograniczenie cukrów rafinowanych, tj. dieta o niskim indeksie glikemicznym. Zaleca się także ograniczenie tłuszczów trans i tłuszczów nasyconych. Pomocne okazują się kwasy omega-3, które dostarczamy do organizmu podczas jedzenia np. tłustych ryb morskich. Ważną bronią przeciwko zapaleniom są również przeciwutleniacze, które możemy znaleźć w niektórych owocach i warzywach, takich jak jabłka, brokuły czy kapusta. Niektóre orzechy, np. migdały, zielona i czarna herbata i przyprawy, takie jak kurkuma, dostarczają do organizmu wiele niezbędnych witamin i pierwiastków, a także witaminę D, selen, cynk i magnez. Najlepiej unikać niesteroidowych leków zapalnych i antybiotyków, które mogę przyczynić się do rozregulowania jelitowej flory bakteryjnej.
Pomocne w walce z zapaleniami są również regularne ćwiczenia fizyczne. Już 20 minut wysiłku o stopniu średnim powoduje spadek ilości wytwarzanych cząsteczek prozapalnych w organizmie. Naturalnymi metodami leczenia stanu zapalnego mogą być także niektóre zabiegi fizykalne, takie jak zimne okłady, które często stosuje się na stany zapalne. Zmniejszają one nie tylko towarzyszący ból, ale również redukują odczyn zapalny. Do metod fizykalnych zaliczamy masaże, kinezyterapię i termoterapię, które są istotne w leczeniu chorób zapalnych w układzie ruchu.
Pamiętajmy jednak o odpoczynku po wysiłku. Ważne jest także dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości snu o dobrej jakości. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt związany z naszą psychiką. Długotrwały stres prowadzi do cyklicznego wyniszczania organizmu, a wobec tego mogą powstawać liczne zapalenia.
Aby zidentyfikować obecność stanu zapalnego w organizmie zaleca się wykonanie badań OB., czyli odczyn opadania krwinek czerwonych, i CRP. Aby je wykonać, należy pobrać krew od pacjenta. Morfologia może prowadzić do wykazania wzrostu lub spadku liczby białych krwinek oraz wzrostu liczby płytek krwi (obecność markerów stanu zapalnego). Po przeanalizowaniu wyników badania lekarz jest w stanie stwierdzić, czy w organizmie obecne jest zapalenie, jednak nie wiadoma jest jego lokalizacja, a więc często zlecane są także badania pomocnicze.
W przypadku odczuwania niepokojących objawów, warto udać się do lekarza w celu wykluczenia rozwijającego się stanu zapalnego.
Nasi lekarze odpowiedzą na Twoje pytania.
E-Zwolnienie za 79 złUmów wizytę już dziś i szybko uzyskaj e-zwolnienie!
Sprawdź ostatnie wpisy o zdrowiu i medycynie na naszym mikro blogu
Po skończonej konsultacji otrzymasz potwierdzenie wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wybierz naszą poradnie i ciesz się spokojem oraz satysfakcją.