Histeroskopia jest jednym z zabiegów ginekologicznych, które wykonuje się najczęściej. Tę małą inwazyjną metodę endoskopową wykorzystuje się w diagnostyce i leczeniu różnych rodzajów ginekologicznych schorzeń. Ważne jest, aby pamiętać, że istnieją dwa rodzaje histeroskopii: operacyjna i diagnostyczna. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są między nimi różnice oraz ile czasu lekarskiego zwolnienia przysługuje po zabiegu histeroskopii.
Histeroskopia diagnostyczną wykonuje się w miejscowym znieczuleniu, natomiast sam zabieg przeprowadza się w pozycji ginekologicznej. Nie jest potrzebna hospitalizacja pacjentki. Histeroskopia diagnostyczna ma służyć ocenie stanu endometrium oraz lokalizacji różnych zmian, takich jak na przykład polipy. Podczas histeroskopii diagnostycznej można również pobrać wycinek materiału do badań.
Histeroskopię operacyjną natomiast przeprowadza się na stole chirurgicznym, w ogólnym znieczuleniu. Służy ona do leczenia stanów chorobowych, które lekarz wykrył podczas histeroskopii diagnostycznej. W trakcie histeroskopii operacyjnej wykorzystuje się histeroskop o większej średnicy, który posiada dodatkowy kanał odpowiedni do wprowadzania narzędzi. Zabieg ten wykonywany jest w warunkach szpitalnych.
To lekarz prowadzący podejmuje decyzję o wystawieniu zwolnienia lekarskiego. Decyduje o tym w oparciu o występujące powikłania, samopoczucie pacjentki oraz rodzaj histeroskopii. Po histeroskopii najczęściej obserwuje się działanie uboczne w postaci krwawienia, mogące trwać od kilku godzin do kilku dni. Krwawienia nie są jednak obfite, ale mogą towarzyszyć im bólowe dolegliwości podbrzusza.
Ile zwolnienia lekarskiego przysługuje dla kobiet po operacji histeroskopii?
To, na jaki czas wystawione zostaje zwolnienie lekarskie po histeroskopii jest w dużej mierze uzależnione od rodzaju wykonanego zabiegu. Po histeroskopii diagnostycznej pacjentka bez problemu może powrócić do normalności następnego dnia. Jeśli mowa o bardziej inwazyjnych zabiegach operacyjnych, to zwolnienie lekarskie może obejmować okres od kilku dni do około dwóch tygodni. To lekarz prowadzący podejmuje decyzję o długości L4, biorąc przy tym pod uwagę indywidualny czas i przebieg rekonwalescencji.
Przedstawiamy czynniki, od których uzależniony może być czas zwolnienia lekarskiego:
-
od jednego do dwóch dni zwolnienia mogą otrzymać pacjentki po histeroskopii diagnostycznej wykonujące pracę nie wymagającą wysiłku fizycznego, takie jak biurowa.
-
od 5 do 7 dni zwolnienia lekarskiego mogą otrzymać pacjentki, które zmagają się z umiarkowanym krwawieniem po histeroskopii operacyjnej ale pracują w zawodzie, który wymaga umiarkowanej aktywności fizycznej
-
do dwóch tygodni zwolnienia lekarskiego jest przewidziane dla pacjentek, które wykonują pracę fizyczną wymagającą intensywnego wysiłku lub dźwigania. Takie zwolnienie wystawia się szczególnie po usunięciu różnych zmian, na przykład polipów.
Czas wymagany do osiągnięcia pełnego komfortu po histeroskopii jest uzależniony od stanu zdrowia pacjentki i rodzaju zabiegu, który został przeprowadzony. Niektóre pacjentki są w tak dobrym stanie fizycznym, że są gotowe na powrót do normalności już następnego dnia po. Należy pamiętać jednak, że jest to sprawa indywidualna, która zależy od wielu czynników. Niektóre kobiety mogą potrzebować więcej czasu na odpoczynek. Po operacyjnym rodzaju histeroskopii pacjentka może potrzebować do dwóch tygodni na rekonwalescencję.
Histeroskopia a łyżeczkowanie, inaczej zwane abrazją, to dwa odrębne zabiegi medyczne. Łyżeczkowanie wykonuje się bez oceny wizualnej wnętrza macicy. Zabieg ten polega na mechanicznym usunięciu treści z wnętrza macicy, na przykład zalegającej tkanki po poronieniu lub porodzie. Histeroskopia jest badaniem pozwalającym wykryć zakłócające prawidłowe funkcjonowanie zmiany w macicy, takie jak mięśniaki, zrosty, przegrody polipy.
Zabieg histeroskopii nie powinien powodować doskwierającego bólu, choć niewykluczone, że pacjentka może odczuwać skurcze i pewnego rodzaju dyskomfort. Histeroskopię wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, ogólnym albo bez znieczulenia – w zależności od wymagań pacjentki. Jest to zabieg zwykle dobrze tolerowany, jednak powodujący pewien dyskomfort. Jeśli mowa o bardziej inwazyjnych zabiegach operacyjnych, stosowane jest znieczulenie, aby pacjentka przez cały czas trwania zabiegu czuła się komfortowo. Mini histeroskopia bardzo często nie wymaga znieczulenia, gdyż wykorzystuje się do niej mniejsze narzędzia. Wykorzystuje się w leczeniu drobnych patologii i podczas monitorowania stanu macicy.
Na początku zabiegu może zaistnieć potrzeba do rozszerzenia szyjki macicy za pomocą przeznaczonych do tego narzędzi. Przez pochwę i szyjkę macicy do samej macicy wprowadza się histeroskop. Przez to narzędzie uwalniana jest ciecz albo gaz, który rozszerza macicę - dzięki temu lekarz ma lepszy widok na jej wnętrze. Dzięki źródle światła, które przechodzi przez urządzenie lekarz jest w stanie zobaczyć wnętrze macicy oraz ujścia jajowodów do jej jamy.
Pacjentki otrzymujące znieczulenie miejscowe zwykle mogę wrócić do domu wkrótce po zabiegu. Użycie znieczulenia przewodowego lub ogólnego wiąże się z dłuższą obserwacją przed zwolnieniem pacjentki do domu, choć zwykle mogą wrócić tego samego dnia, po kilku godzinach od przeprowadzenia zabiegu.
Niektóre pacjentki jednak mogą odczuwać duży dyskomfort po użyciu gazu mającego na celu rozszerzenia szyjki macicy. Po wchłonięciu gazu natomiast ból powinien szybko ustąpić. Skurcze mogą być odczuwalne nawet kilka dni po zabiegu, tak samo może pojawić się lekkie krwawienie. W aptece dostępne są leki bez recepty, które łagodzą dyskomfort.
Najlepszy czas na wykonanie histeroskopii to faza folikularna cyklu miesiączkowego – jest to czas tuż po zakończeniu krwawienia. Ciało pacjentki w tym momencie nadaje się do histeroskopii, gdyż błona śluzowa macicy jest cienka, a to ułatwia wizualizację. Nie zaleca się histeroskopii w trakcie miesiączki, gdyż powoduje to trudność w ocenie i ryzyko infekcji.
Histeroskopia należy do zabiegów bezpiecznych, choć może prowadzić do powikłań, do których zalicza się krwawienie, infekcje, reakcje na znieczulenie czy perforację macicy. Istotne jest, aby pacjentka była świadoma ryzyka oraz umówiła się na konsultacje z lekarzem, który rozwieje jej wszelkie wątpliwości.
Oczyszczanie macicy po histeroskopii trwa zwykle od jednego do dwóch tygodni. Wyściółka macicy regeneruje się, a nowa pojawia się w przeciągu kilku dni.
Histeroskopię diagnostyczną wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych . Stosuje się jedynie leki rozluźniające i uspokajające. Nie ma konieczności hospitalizacji. Histeroskopia diagnostyczna jest potrzebna, aby zobrazować wnętrze kanału jamy macicy oraz ujść jajowodów w celu zlokalizowania mięśniaków, guzów nowotworowych zrostów czy polipów. Podczas takiego zabiegu można pobrać wycinki patologiczne tkanek do dalszych badań.
Histeroskopia operacyjna natomiast zwana także leczniczą, jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym albo miejscowym w warunkach szpitalnych. Zabieg ten umożliwia przeprowadzenie procesu usunięcia zmian w jamie macicy lub kanale szyjki macicy. Podczas histeroskopii operacyjnej wykorzystuje się specjalne metody mechaniczne, elektrochirurgiczne i techniki laserowe. Podczas tego zabiegu można przeprowadzić zabieg łyżeczkowania macicy.
Lekarz prowadzący podejmuje decyzję o wystawieniu zwolnienia lekarskiego. Decyduje o tym w oparciu o występujące powikłania, samopoczucie pacjentki oraz rodzaj histeroskopii. Po histeroskopii najczęściej obserwuje się działanie uboczne w postaci krwawienia, mogące trwać od kilku godzin do kilku dni. Krwawienia nie są jednak obfite, ale mogą towarzyszyć im bólowe dolegliwości podbrzusza.