23.04.2025
L4 na wypowiedzeniu

L4 na wypowiedzeniu

Dla wielu osób kwestie prawne związane z pójściem na zwolnienie lekarskie podczas okresu wypowiedzenia z pracy nadal pozostają nie do końca jasne. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, czy L4 na wypowiedzeniu w ogóle jest możliwe, a jeśli tak – jak je uzyskać i jakie świadczenia w tym czasie przysługują pracownikowi. Odpowiemy też na pytanie, czy L4 chroni nas przed wypowiedzeniem.

L4 – co to takiego?

L4 to zwolnienie lekarskie, które jest oficjalnym dokumentem poświadczającym, że pracownik nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków zawodowych, a stan ten podyktowany jest jego zdrowiem fizycznym bądź psychicznym. Zwolnienie lekarskie wystawiane jest przez lekarza na podstawie wystawionej diagnozy.

Czas trwania zwolnienia lekarskiego L4 może być różny – zależy to od wyników badań pacjenta, jego stanu i samopoczucia, przeprowadzonego wywiadu i wystawionej diagnozy. Lekarz bierze pod uwagę również charakter wykonywanej przez pacjenta pracy. O czasie trwania zwolnienia chorobowego decyduje lekarz – w niektórych przypadkach niezbędne może okazać się przedłużenie L4.

L4 na wypowiedzeniu – czy na wypowiedzeniu można iść na L4?

Chociaż uzyskanie zwolnienia lekarskiego podczas wystąpienia choroby wydaje się sprawą oczywistą, wiele osób zastanawia się, czy takie zwolnienie można uzyskać również podczas okresu wypowiedzenia z pracy. Obawy te mogą wynikać z przekonania, że „nie wypada” iść na zwolnienie, gdy zaraz ma się odejść z pracy.

Jeżeli są to twoje obawy – przychodzimy, aby cię uspokoić. Zgodnie z polskim prawem masz pełne prawo do uzyskania zwolnienia lekarskiego, nawet jeśli przebywasz obecnie na okresie wypowiedzenia. Jeżeli lekarz zadecydował, że z różnych powodów wskazane jest dla ciebie przejście na zwolnienie lekarskie – nikt nie może tego podważyć.

Jak uzyskać L4 na wypowiedzeniu?

W celu uzyskania zwolnienia chorobowego L4 wystarczy umówić się na wizytę do lekarza. Podczas wizyty przedstaw objawy swojej choroby lekarzowi. On zleci ci potrzebne badania i przedstawi zalecenia w związku z chorobą, może też wydać skierowanie do specjalisty. W każdym razie – podczas wizyty, jeżeli lekarz stwierdzi taką zasadność, uzyskasz zwolnienie lekarskie. O czasie jego trwania zadecyduje lekarz w oparciu o wystawioną diagnozę, charakter twojej pracy oraz twoje samopoczucie.

Jeżeli czujesz, że problem jest z twoim zdrowiem psychicznym – możesz umówić się na wizytę do psychiatry, również prywatną. On także ma prawo do wypisania pacjentowi zwolnienia lekarskiego, jeśli stwierdzi taką potrzebę.

L4 możesz uzyskać nie tylko na wizycie stacjonarnej, ale również podczas teleporady.

Na jakiej podstawie zatem lekarz może stwierdzić, że takowe zwolnienie ci przysługuje? Tę kwestię omawiamy w kolejnej części artykułu.

Na jakiej podstawie można uzyskać L4 na wypowiedzeniu?

Powody do uzyskania zwolnienia chorobowego podczas okresu wypowiedzenia nie różnią się niczym od tych, które są podstawą do wystawienia L4 w jakimkolwiek innym okresie. Powodów tych natomiast może być wiele z uwagi na fakt, że zwolnienie lekarskie wystawia się w oparciu o stan zdrowia pacjenta – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Do najczęstszych powodów wystawienia zwolnienia lekarskiego L4 zalicza się:

  • choroby fizyczne,

  • choroby i zaburzenia psychiczne,

  • choroby chroniczne,

  • stany pooperacyjne,

  • ciążę.

Ile można ciągnąć L4 na wypowiedzeniu?

Maksymalny czas trwania zwolnienia lekarskiego zgodnie z polskim prawem to 182 dni w roku kalendarzowym. W nietypowych sytuacjach, takich jak choroba przewlekła lub ciąża, czas ten może zostać wydłużony do łącznego okresu 270 dni w roku kalendarzowym. Co do zasady jednak, zwolnienie lekarskie trwa tyle, ile zdaniem lekarza pracownik może pozostawać niezdolny do pracy.

Jeżeli okres wypowiedzenia kończy się szybciej niż trwa twoje zwolnienie lekarskie, to po zakończeniu stosunku pracy przysługuje ci prawo do zasiłku chorobowego wypłacanego przez ZUS. Istnieją jednak pewne warunki, aby prawo to móc wyegzekwować:

  • niezdolność do pracy musi trwać przynajmniej 30 dni bez przerwy i powstać nie później niż 14 dni od ustania prawa do ubezpieczenia chorobowego,

  • niezdolność do pracy musi trwać przynajmniej 30 dni bez przerwy i powstać nie później niż 3 miesiące od ustania prawa do ubezpieczenia w przypadku choroby zakaźnej.

Czy zwolnienie lekarskie przedłuża okres wypowiedzenia?

Pytanie o to, czy zwolnienie lekarskie przedłuża okres wypowiedzenia, to bardzo częste pytanie u osób, które znajdują się w takiej sytuacji pierwszy raz w życiu. Wynika to z faktu, że nierzadko czas trwania L4 znacznie przewyższa wyznaczoną datę zakończenia umowy z pracodawcą albo u pracownika pojawiają się obawy o konieczność „odrobienia” dni niedyspozycji spowodowanych pójściem na L4.

Na to pytanie częściowo odpowiedzieliśmy w poprzednim punkcie artykułu – jeśli nasz okres wypowiedzenia kończy się szybciej niż zwolnienie lekarskie, przysługuje nam po tym okresie prawo do zasiłku chorobowego. Trzeba też wiedzieć, że nie istnieją żadne podstawy do tego, żeby musieć odrobić choć jeden dzień zwolnienia.

L4 a ochrona przed wypowiedzeniem

Wiele osób w kontekście L4 i wypowiedzenia zastanawia się nad czymś zupełnie odwrotnym – mianowicie, czy pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę, jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Otóż nie – pracodawca nie ma prawa wypowiedzieć umowy pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim. Pracownika w tej kwestii chroni art. 41 Kodeksu pracy. Nieobecność w pracy podczas L4 to nieobecność usprawiedliwiona.

Czy oznacza to, że nie istnieją wyjątki od tej zasady? Niestety nie. W tych wyjątkowych sytuacjach pracodawca może rozwiązać umowę bez jej wypowiedzenia:

  • pracodawca jest w trakcie ogłaszania upadłości bądź likwidacji firm,

  • okres zatrudnienia pracownika jest krótszy niż 6 miesięcy, a jego niezdolność do pracy trwa dłużej niż 3 miesiące,

  • pracownik przekroczył łączny czas pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku i świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące, jeśli jest zatrudniony przynajmniej 6 miesięcy lub jego niezdolność do pracy wynika z wypadku przy pracy albo choroby zawodowej.

Jakie świadczenia przysługują ci na L4?

Zwolnienie lekarskie wiąże się z przysługującym ci wynagrodzeniem chorobowym. Wynosi ono 80% podstawy wynagrodzenia (chyba że pracodawca przyznaje jego wyższy procent) i wypłaca je pracodawca przez pierwsze 33 dni niezdatności do pracy w roku kalendarzowym (lub 14 dni w przypadku przekroczenia przez ciebie 50 roku życia). Prawo chroni cię, jeśli stosunek pracy ustanie przed upływem tych 33 dni – wówczas w dalszym ciągu będzie przysługiwało ci wynagrodzenie chorobowe.

Po tym czasie przysługuje ci zasiłek chorobowy, który wypłaca już Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Taki zasiłek przysługuje przez 182 dni w roku kalendarzowym niezdatności do pracy bądź 270 dni w roku kalendarzowym w przypadku choroby przewlekłej lub ciąży.

Pracownik zachowuje prawo do zasiłku chorobowego również w sytuacji, gdy zachorował podczas okresu zatrudnienia, a niezdolność do pracy trwa również po zakończeniu umowy o pracę – w tym przypadku zasiłek przysługuje jednak przez maksymalnie 91 dni po ustaniu zatrudnienia.

Jeśli twoja niezdolność do pracy jest dłuższa niż powyższe, wówczas przysługuje ci świadczenie rehabilitacyjne, które ZUS przyznaje przez maksymalnie 12 miesięcy.

Skontaktuj się z naszą poradnią

Nasi lekarze odpowiedzą na Twoje pytania.

E-Zwolnienie za 79 zł

Umów wizytę już dziś i szybko uzyskaj e-zwolnienie!

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Sprawdź ostatnie wpisy o zdrowiu i medycynie na naszym mikro blogu

L4 kontrola zus po jakim czasie
Kontrole ZUS w sytuacji zwolnień lekarskich, mimo że mogą budzić kontrowersje w kontekście zasady społecznego zaufania, są jak najbardziej ...
Menopauza w wieku 50 lat. Czy można zajść w ciążę?
Menopauza owiana jest pewną tajemnicą od dawna, choć przecież na pewnym etapie dotyczy ona każdej kobiety. Obecnie coraz częściej okres ten przestaje ...
Zwolnienie lekarskie dla studenta - jak załatwić?
Jesteś studentem, trwa sesja, twój kalendarz jest po brzegi wypchany zaliczeniami, a ciebie właśnie złapała potworna grypa? A może ...
stetoskop doktor

Nie martw się o problemy z pracodawcą czy uczelnią

Zwolnienia lekarskie są w pełni automatycznie wysyłane do ZUS i pracodawcy.

Po skończonej konsultacji otrzymasz potwierdzenie wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wybierz naszą poradnie i ciesz się spokojem oraz satysfakcją.

Zwolnienie lekarskie Online
L4 Online jest to bezpieczne rozwiązanie, eliminuje konieczność osobistej wizyty w przychodni, minimalizuje ryzyko infekcji oraz dalszego pogorszenia stanu zdrowia.
Cena: 79zł
Zwolnienie lekarskie dla studenta lub ucznia
Zwolnienie lekarskie jest zatwierdzone przez kwalifikowany podpis elektroniczny. Nie musisz osobiście stawiać się w swojej przychodni. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko pogorszenia stanu zdrowia.
Cena: 79zł
Zwolnienie lekarskie dla zagranicznego pracodawcy
Wystawiamy również zwolnienia dla osób pracujących w UE. Szczególnie polecamy osobom, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą stawić się do pracy i potrzebują odpowiedniego dokumentu potwierdzającego ich stan zdrowia.
Cena: 79zł