23.12.2024
Ból ramienia - co go powoduje?

Ból ramienia - co go powoduje?

Ból ramienia to dolegliwość, której doświadczył chyba każdy z nas. Może być niezwykle uporczywy, a zwłaszcza kiedy jesteśmy zmęczeni, a w chwili relaksu nie możemy pozwolić sobie na przybranie najwygodniejszej pozycji do spoczynku. Bóle ramion mogą mieć różne stopnie nasilenia i stanowić duży problem w codziennym funkcjonowaniu – zwykle takie problemy związane z aparatem ruchu prowadzą do dużych ograniczeń. Warto poznać przyczyny występowania takich bóli i sposoby, jak można im zapobiec.

Ból prawego ramienia, ból lewego ramienia – przyczyny.

Dolegliwości, które możemy powiązać z bólem ramion i barków zwykle pojawiają się w momencie podnoszenia i opuszczania rąk. Często występują też inne objawy towarzyszące bólom, jak na przykład sztywność przedramion, ramion czy barków.

Ustalenie przyczyny bólu nie jest łatwe, jednak należy do bardzo istotnych kwestii, gdyż kiedy znamy powód jego powstania, możemy zwiększyć szanse na zminimalizowanie dolegliwości albo na całkowite pozbycie się uporczywego bólu.

Ból ramion nie musi być spowodowany urazami mechanicznymi, a nawet często stwierdza się, że jego przyczyną są różne choroby czy schorzenia. Medycyna poznała wiele przyczyn, które mogą powodować ból ramienia. Zwykle dotyka on mięśni, ale znane są również przypadki bólowe kośćca, wiązadeł czy torebek stawowych. Ból często promieniuje od kręgosłupa i powoduje go nacisk dysków na nerwy

Ból ramienia może stanowić objaw takich schorzeń, jak np.:

  • Choroby mięśnia sercowego,

  • Problemy z kręgosłupem,

  • Zmiany nowotworowe u szczytu płuc,

  • Dna moczanowa.

Jeśli ból utrzymuje się długo, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który poprzez badania będzie w stanie ocenić przyczynę występowania bólu. W razie wątpliwości pacjent zostanie skierowany na bardziej rozszerzone badania w celu ustalenia, jaka choroba, schorzenie bądź uraz może być odpowiedzialny za bóle ramion.

Ból ramienia w spoczynku. Jakie choroby i schorzenia mogą powodować ból ramion?

I osób pracujących na laptopie, komputerze lub u tych, wykonujących powtarzalne czynności może dojść do tzw. zespołu cieśni nadgarstka – jest to schorzenie, do którego dochodzi na skutek długotrwałego ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Podobne jest podłoże innego schorzenia, zwanego cieśnią podbarkową – wtedy ból występuje podczas unoszenia rąk powyżej poziomu ramion. Najczęściej dotyka osób, które często powtarzają ten ruch, np. ze względu na specyfikę pracy. Podobne objawy następują podczas uszkodzenia stożka rotatorów stawu barkowego.

Do objawów bólowych ramion zaliczamy także zmiany o charakterze zwyrodnieniowym, a najbardziej popularnym z nich jest „zużycie” stawu, a więc problem dotykający głównie ludzi po 50. roku życia. Wtedy mowa o bólu stałym, który z biegiem czasu przechodzi w ograniczenie sprawności ręki.

Kiedy boli ramię, możemy mieć do czynienia z zapaleniem mięśni, np. kapturowego, naramiennego czy też dwu- i trójgłowego. Zwykle towarzyszy temu gorączka lub stan podgorączkowy oraz sztywność ramienia występująca po nocy. Może dojść także do zapalenia torebki stawu ramiennego, podczas którego występuje silny ból, który dotyczy całego obszaru barku i zaostrza się w porze nocnej.

Inne schorzenie, które charakteryzuje się bólem ramienia to tzw. ramię zamrożone. Wtedy ból nasila się stopniowo i najczęściej występuje podczas codziennych, prostych czynności. Może być bardzo problematyczny nawet podczas spoczynku.

Mało osób jest świadomych, że ból ramienia może być związany z uszkodzeniem zupełnie innej części ciała. Bóle ramion mogą wynikać z problemów z kręgosłupem, a zwłaszcza, gdy zmiany dotyczą odcinka szyjnego. Takie schorzenie najczęściej dotyka ludzi pracujących w trybie siedzącym, np. przy komputerze. Jest spowodowane spędzania dni w nieodpowiedniej pozycji, przez co dochodzi do zwyrodnienia kręgów lub ucisku na nerwy odchodzące do mięśni ramion. Po pewnym czasie może dojść do pojawienia się nawracających stanów bólowych i drętwienia kończyn górnych.

Ból ramienia może być spowodowany urazem mechanicznym lub kontuzją.

Sport to klucz do zdrowego życia

W momencie pojawienia się stanów bólowych dotyczących ramion, warto poszukać ich przyczyny. Bardzo często pacjenci dochodzą do wniosku, że problemem może być ich tryb życia, który nie obejmuje większych aktywności fizycznych. Przyznają, że ich praca wymaga siedzenia w miejscu przed komputerem, przez co ich ruch ograniczony jest do minimum. To znacząco wpływa na ich sprawność fizyczną, a co za tym idzie – na zdrowie.

Aktywność jest potrzebna aby utrzymać zarówno fizyczne, jak i psychiczne zdrowie, ale często może prowadzić do kontuzji, dlatego przed rozpoczęciem wybranej aktywności fizycznej warto pamiętać o rozgrzewce i rozciągnięciu mięśni, które zminimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia skutków w postaci np. właśnie bólu ramion.

Leczenie bólu ramion

Lekarz stara się dobrać indywidualną metodę leczenia dostosowaną do pacjenta, bez względu na to, czego objawem jest ból ramienia. Ostatecznością może okazać się leczenie operacyjne, a najczęstszym takim zabiegiem jest tzw. astroskopia. Nie mniej jednak często wystarczające są zastrzyki ze sterydów lub rehabilitacja. Jeżeli ból ramienia należy do objawów uporczywych, pacjent dostaje skierowanie na serie zastrzyków z kwasu hialuronowego, aplikowanych bezpośrednio do bolącego stawu. Skutecznym rozwiązaniem jest również stosowanie osocza bogatopłytkowego. Zawsze należy udać się na wizytę lekarską, w celu postawienia diagnozy przez specjalistę. Na podstawie informacji udzielonych przez pacjenta podczas wizyty lekarz będzie w stanie ocenić jaka jest właściwa forma regeneracji. Często wystarczy wykonywanie prostych ćwiczeń, które mają za zadanie wzmocnić ramiona i zapobiec pojawianiu się dolegliwości bólowych w przyszłości.

Jakie są domowe sposoby na ból ramion?

U wielu pacjentów zgłaszających ból ramienia stwierdzono negatywny wpływ prowadzenia życia w trybie siedzącym na organizm, a zwłaszcza na mięśnie, które przez ich pracę np. przed komputerem, zastają się, co prowadzi do stanów bólowych. Warto zatem zadbać o ruch, kiedy praca wymaga od nas spędzania wiele godzin w tej samej pozycji. Osoby pracujące w taki sposób powinny robić kilka przerw kilkominutowych w pracy na prostą gimnastykę, która pobudzi mięśnie do pracy, zapobiegając ich zastaniu i późniejszym stanom bólowym.

Skontaktuj się z naszą poradnią

Nasi lekarze odpowiedzą na Twoje pytania.

E-Zwolnienie za 79 zł

Umów wizytę już dziś i szybko uzyskaj e-zwolnienie!

Ostatnie wpisy na naszym blogu

Sprawdź ostatnie wpisy o zdrowiu i medycynie na naszym mikro blogu

Jaki jest przeciętny rozmiar penisa?
Temat dotyczący średniej długości członka w wieku 14 lat oraz dorosłych mężczyzn budzi wiele emocji i jest często poruszany w różnych ...
Czym jest depersonalizacja?
Depersonalizacja jest zjawiskiem, które często pozostaje niezrozumiane lub mylone z innymi zaburzeniami psychicznymi. Jest to stan, w którym ...
Wzgórek łonowy - jakie ma funkcje?
Wzgórek łonowy, znany również jako mons pubis, to obszar ciała znajdujący się powyżej kości łonowej. Jego główną funkcją jest ...
stetoskop doktor

Nie martw się o problemy z pracodawcą czy uczelnią

Zwolnienia lekarskie są w pełni automatycznie wysyłane do ZUS i pracodawcy.

Po skończonej konsultacji otrzymasz potwierdzenie wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wybierz naszą poradnie i ciesz się spokojem oraz satysfakcją.

Zwolnienie lekarskie Online
L4 Online jest to bezpieczne rozwiązanie, eliminuje konieczność osobistej wizyty w przychodni, minimalizuje ryzyko infekcji oraz dalszego pogorszenia stanu zdrowia.
Cena: 79zł
Zwolnienie lekarskie dla studenta lub ucznia
Zwolnienie lekarskie jest zatwierdzone przez kwalifikowany podpis elektroniczny. Nie musisz osobiście stawiać się w swojej przychodni. Jest to bezpieczne rozwiązanie, które minimalizuje ryzyko pogorszenia stanu zdrowia.
Cena: 79zł
Zwolnienie lekarskie dla zagranicznego pracodawcy
Wystawiamy również zwolnienia dla osób pracujących w UE. Szczególnie polecamy osobom, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą stawić się do pracy i potrzebują odpowiedniego dokumentu potwierdzającego ich stan zdrowia.
Cena: 79zł