Tabletki antykoncepcyjne Liberelle są złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, który stosują kobiety chcące zapobiec nieplanowanej ciąży. Lek zawiera dwa hormony płciowe: estrogen i progestagen.
Liberelle to lek antykoncepcyjny dwuskładnikowy: w jego skład wchodzą dwie substancje czynne – estrogen i progestagen. Warto pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne są sprzedawane jedynie na receptę, a więc muszą być przepisane przez lekarza. Są stosowane w celach zminimalizowania prawdopodobieństwa zajścia w niechcianą ciążę. Podczas prawidłowego stosowania leku Liberelle osiągamy prawie stu procentową skuteczność zapobiegania nieplanowanej ciąży.
Cena leku antykoncepcyjnego Liberelle zależy od marży narzuconej przez aptekę. W Polsce można dostać lek Liberelle w dwóch różnych rodzajach opakowań pod względem ilości zawartych w nich tabletek: jedne po 21 tabletek za 27 zł, lub opakowanie zawierające 63 tabletki w cenie 70 zł.
W jednej tabletce leku Liberelle jest zawarte 35 mikrogramów etynyloestradiolu oraz 250 mikrogramów norgestymatu. Podstawowymi składnikami leku są substancje czynne, które zalicza się do grupy estrogenów i progestragenów. W skład leku Liberelle wchodzą również takie substancje jak: skrobia kukurydziana, stearynian magnezu, indygotyna E131 i laktoza jednowodna.
Lek antykoncepcyjny Liberelle ma za zadanie zapobiegać niechcianej ciąży. Proces owulacji jest hamowany przez zawarte w leku hormony. Blokują one uwalnianie komórki jajowej z jajników oraz zagęszczają śluz obecny w szyjce macicy, a to prowadzi do utrudnienia plemnikom dotarcie do jej wnętrza. Jeśli lek Liberelle stosowany jest zgodnie z zaleceniami specjalisty, to jego skuteczność antykoncepcyjna jest bardzo wysoka.
Bardzo istotne jest zapoznanie się z ulotką leku antykoncepcyjnego Liberelle i niestosowanie go wbrew zaleceniom lekarskim. Niezalecane jest stosowanie większej dawki leku niż ta zalecana. Przyjmowanie więcej tabletek na raz nie powoduje zwiększenia skuteczności Liberelle – może wręcz prowadzić do wystąpienia różnych niepożądanych skutków ubocznych.
Lek antykoncepcyjny Liberelle należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Zalecana dawka leku to jedna tabletka dziennie przyjmowana przez okres 21 dni. Po tym okresie powinno się zrobić 7 dni przerwy od przyjmowania substancji.
Jeśli dojdzie do pominięcia tabletki, najważniejszy staje się czas, jaki upłynął od momentu, kiedy lek powinien zostać wzięty. Jeśli nie minęło więcej niż 12 godzin, wówczas należy przyjąć tabletkę i nie przejmować się, bo antykoncepcja pozostaje niezachwiana. Jeżeli jednak upłynęło więcej czasu, wskazane jest kontynuowanie brania doustnej antykoncepcji i stosowanie dodatkowej formy zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Skuteczność leku powinna powrócić po kilku dniach od incydentu z pominiętą tabletką. Jeżeli jednak dojdzie do pominięcia więcej niż jednej tabletki, należy zwrócić się z prośbą o radę do lekarza.
Po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Dzieje się to zwykle po 2-3 dniach. Krwawienie z odstawienia jest siedmiodniową przerwą, podczas której nie stosuje się tabletek antykoncepcyjnych. Pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania leków powinno się przyjąć osiem dni po przyjęciu ostatniej tabletki przed 7-dniową przerwą.
Krwawienie śródcykliczne może pojawić się w przeciągu pierwszych kilku miesięcy od rozpoczęcia stosowania doustnego środka antykoncepcyjnego. Jeśli trwa ono długo, wskazana jest konsultacja z lekarzem, który ustali przyczynę tego zjawiska.
Leku Liberelle nie można przyjmować kiedy jest się uczulonym na substancje czynne, które występują w leku lub na którykolwiek z innych jego składników. Do innych przeciwskazań do przyjmowania Liberelle należą:
-
Ciężka cukrzyca, która doprowadziła do uszkodzeń naczyń krwionośnych,
-
Zatorowość płucna,
-
Zaburzenia krzepnięcia krwi,
-
Zakrzepy krwi w narządach,
-
Zawał serca lub udar,
-
Guz wątroby,
-
Dusznica bolesna,
-
Ciężka cukrzyca, która doprowadziła do uszkodzeń naczyń krwionośnych,
-
Migrena z aurą,
-
Napad niedokrwienny,
-
Hiperhomocysteinemia,
-
Bardzo duże stężenie tłuszczów we krwi,
-
Wysokie ciśnienie tętnicze,
-
Rak piersi,
-
Wada zastawek serca,
-
Choroba wątroby w stopniu ciężkim.
-
Krwawienia o nieznanych przyczynach,
-
Zakażenie wątroby wywołane wirusem C
-
Rak narządów rodnych,
-
Zapalenie trzustki,
-
Żółtaczka.
Lek Liberelle nie powinien być stosowany przez pacjentki, które mogą być przez dłuższy czas unieruchomione na skutek zabiegu chirurgicznego, gdyż może to prowadzić do powstawania zakrzepów żylnych. Lekarze apelują o szczególną ostrożność w przypadku stwierdzonej nietolerancji niektórych cukrów (ze względu na laktozę w składzie leku Liberelle) lub:
-
Porfirię,
-
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
-
Niedokrwistość sierpowatokrwinkową,
-
Otosklerozę,
-
Żylaki,
-
Wysypkę skórną lub pęcherzyki podczas ciąży,
-
Pląsawicę Sydenhama,
-
Zespół hemolityczno-mocznicowy,
-
Toczeń rumieniowaty układowy,
-
Zwiększone ryzyko występowania zakrzepów.
-
Chorobę Crochna,
-
Depresję,
Należy pamiętać, że stosowanie doustnej antykoncepcji powinno odbywać się pod kontrolą medyczną i z uwagą na zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Środek antykoncepcyjny Liberelle może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych, których rodzaj i skala zależą od organizmu pacjentki. Do skutków ubocznych przyjmowania doustnej antykoncepcji można zaliczyć:
-
Migreny,
-
Zawroty głowy,
-
Nadmierne owłosienie ciała,
-
Zwiększenie ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej,
-
Zaburzenia miesiączkowania,
-
Zwiększenie masy ciała,
-
Zakażenia grzybicze pochwy,
-
Osłabienie,
-
Powiększenie piersi,
-
Skurcze mięśni,
-
Nietolerancja szkieł kontaktowych
-
Zmiana kolorytu skóry,
-
Kołatanie serca,
-
Zakażenia dróg moczowych,
-
Zaburzenia żołądkowe,
-
Zaburzenia widzenia,
-
Trądzik lub wysypka,
-
Inne
Potencjalne skutki uboczne wynikające z przyjmowania antykoncepcji doustnej opisane są w ulotce dołączonej do leku.
Wskazane jest, aby tabletki antykoncepcyjne Liberelle przechowywać w miejscu , które jest niedostępne dla dzieci, oraz w temperaturze poniżej 30℃. Nie powinno się przyjmować leku po upływie jego terminu ważności.
Na rynku dostępne są także inne rodzaje doustnych środków antykoncepcyjnych, zarówno jedno- jak i dwuskładnikowe. Wszystkie takie leki działają w podobny sposób. Wskazane jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, który dobierze odpowiedni lek dla organizmu pacjentki.