Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie
Jeszcze do niedawna wiedza o dostępnych rodzajach antykoncepcji nie była tak powszechna jak teraz. Między innymi za sprawą internetu, mamy dziś możliwość łatwego zdobycia informacji na temat różnych opcji świadomego planowania rodziny i kontrolowania płodności. Antykoncepcja hormonalna wykorzystywana jest nie tylko w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, lecz także w ramach regulowania cyklu, łagodzenia objawów napięcia przedmiesiączkowego (PMS) czy jako pomoc w leczeniu problemów z cerą. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej jednej z najpowszechniejszych form antykoncepcji hormonalnej, jaką są tabletki antykoncepcyjne – a konkretniej tabletki Cerazette.
Na samym początku warto zwrócić uwagę na fakt, że współczesne kobiety korzystają z różnych form antykoncepcji hormonalnej. Najpopularniejszą z nich są doustne tabletki antykoncepcyjne. Innymi powszechnymi rodzajami zabezpieczeń mogą być: plastry, pierścienie dopochwowe, wkładki domaciczne, zastrzyki hormonalne czy implanty podskórne. Co ciekawe, istnieje również obszar antykoncepcji męskiej, natomiast jest on wciąż w fazie badań i testów.
Tabletki antykoncepcyjne dostępne na rynku można podzielić na dwa rodzaje ze względu na skład: dwuskładnikowe (zawierające dwa hormony: estrogen i progestagen) oraz jednoskładnikowe (zawierające jedynie progestagen). Dostępne są one wyłącznie na receptę, co sprawia, że to ginekolodzy mają obowiązek dostosować je indywidualnie do potrzeb i możliwości zdrowotnych pacjentek. Wybór jest dość duży i w zależności od wieku, pożądanych efektów czy ewentualnych skutków ubocznych, każda z kobiet może znaleźć wersję odpowiednią dla siebie.
Jedną z opcji przepisywanych przez ginekologów są tabletki Cerazette, które należą do jednoskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Nie uwzględniają estrogenu w składzie, co sprawia, że mogą być zażywane również przez kobiety karmiące piersią lub te z podwyższonym ryzykiem zakrzepicy.
W jaki sposób działają? Zatrzymują one przepływ plemników przez kanał szyjki macicy, ale dodatkowo, podobnie jak tabletki dwuskładnikowe (złożone), hamują one dojrzewanie komórki jajowej. Proces ten decyduje o ich wysokiej skuteczności antykoncepcyjnej. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że lek Cerazette nie zapobiega zakażeniu HIV (AIDS) i innym chorobom przenoszonym drogą płciową.
Jedno opakowanie Cerazette zawiera 28 tabletek. Przyjmowanie ich powinno rozpoczynać się od górnego rzędu każdego nowego blistra i później zgodnie z kierunkiem strzałek. Aby skuteczność preparatu była wysoka, należy zażywać jedną tabletkę codziennie o tej samej porze. Należy przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarza, który wypisał receptę, a w razie jakichkolwiek dodatkowych wątpliwości nie bać się zapytać farmaceuty.
Wiele kobiet zastanawia się, czy tabletki antykoncepcyjne działają już po pierwszym dniu od rozpoczęcia przyjmowania. Otóż ich skuteczność zmienia się w czasie, w zależności od dnia cyklu, w którym została zażyta pierwsza tabletka. Jeśli została ona przyjęta pierwszego dnia miesiączki, lek działa od razu. Jeśli między 2. a 5. dniem, zaczyna on chronić dopiero po około 7 dniach. Natomiast jeśli po 5. dniu cyklu, wtedy ochrona może nie być pełna nawet do skończenia cyklu.
W momencie ukończenia całego blistra, pacjentka powinna niezwłocznie rozpocząć kolejny, bez czekania na wystąpienie krwawienia. Oczywiście każda kobieta może przerwać przyjmowanie leku w dowolnym momencie. Cerazette przestaje być skuteczny już dzień po odstawieniu.
Jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki jest mniejsze niż 12 godzin, to skuteczność leku jest wciąż zachowana. Wystarczy jak najszybciej przyjąć zaległą porcję. Natomiast jeśli opóźnienie jest większe niż 12 godzin, to skuteczność może być niepełna. Również należy jak najszybciej przyjąć zaległą tabletkę, a pozostałe tak jak zwykle. Przez następny tydzień powinno się dodatkowo zastosować mechaniczną metodę antykoncepcji, na przykład prezerwatywy.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania tabletek Cerazette?
Według informacji udzielonych przez producenta istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania tabletek Cerazette. Są to przede wszystkim: uczulenie na dezogestrel lub którąkolwiek substancję pomocniczą; żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna); żółtaczka; ciężkie choroby wątroby do czasu, gdy parametry czynności wątroby nie wrócą do normy; nowotwory zależne od hormonów płciowych (np. specyficzne rodzaje raka piersi) lub krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.
Jak każdy lek również tabletki Cerazette mogą wywołać pewne skutki uboczne. Pacjentki decydujące się na przyjmowanie preparatu powinny być świadome możliwych działań niepożądanych.
Jako często występujące wymieniane są: zmienny, depresyjny nastrój; obniżenie libido; ból głowy; nudności i wymioty; ból piersi; trądzik; nieregulowane krwawienia lub ich całkowity brak oraz zwiększenie masy ciała.
Skutki uboczne pojawiające się niezbyt często: zapalenie pochwy; nietolerancja szkieł kontaktowych; wymioty; łysienie; bolesne krwawienia; torbiele jajników lub ogólne zmęczenie.
Do raczej rzadkich, choć niewykluczonych, działań niepożądanych należą: wysypka; pokrzywka; rumień guzowaty; obrzęk twarzy, języka i gardła; trudności z przełykaniem lub oddychaniem.
Wśród częstych wątpliwości znajdują się również pytania o równoczesne łączenie tabletek Cerazette z innymi lekami, również tymi przyjmowanymi na stałe. Jak to wygląda w praktyce?
Według informacji podanych przez producenta Cerazette może wywołać niepożądane interakcje w przypadku równoczesnego leczenia następujących schorzeń: padaczki, gruźlicy, zakażenia HIV, zakażenia wirusem wątroby typu C (HCV), depresji, pewnych zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, nadciśnienia lub wybranych zaburzeń rytmu serca. Ponadto, Cerazette zawiera laktozę, jeśli więc u pacjentki występuje nietolerancja na wybrane cukry, powinna ona poinformować o tym ginekologa jeszcze przed rozpoczęciem leku.
Jeśli któreś z wymienionych schorzeń dotyczy pacjentki, powinna powiadomić o tym specjalistę jeszcze przed wypisaniem recepty. Wtedy wspólnie zdecydują o odpowiednim doborze tabletek antykoncepcyjnych z jak najmniejszą potencjalną szkodą dla zdrowia kobiety.
Czy warto stosować tabletki Cerazette?
Wśród internautek zdecydowana większość poleciłaby tabletki Cerazette innym kobietom. Przede wszystkim doceniają one regularność i łagodniejszy przebieg miesiączek oraz skuteczność tej metody antykoncepcji. Część osób doświadczyła jednak wspomnianych skutków ubocznych, które z czasem ustępowały. Podsumowując, decyzja o doborze odpowiedniego preparatu leży po stronie ginekologa i to z nim pacjentka powinna przedyskutować wątpliwości i ewentualne alternatywy leku.
Nasi lekarze odpowiedzą na Twoje pytania.
E-Zwolnienie za 79 złUmów wizytę już dziś i szybko uzyskaj e-zwolnienie!
Sprawdź ostatnie wpisy o zdrowiu i medycynie na naszym mikro blogu
Po skończonej konsultacji otrzymasz potwierdzenie wystawienia zwolnienia lekarskiego. Wybierz naszą poradnie i ciesz się spokojem oraz satysfakcją.